Piabet Yetkililerine Nasıl Ulaşırım

Piabet sitesi, her alanda mümkün olduğunca kusursuz hizmet verme prensibi ile hareket etmektedir. Türkiye piyasasında kalıcı olmasının temel nedenleri arasında, bu yönde uygulamalar bulunmaktadır. Üyeler tarafından da memnuniyet ile karşılan uygulamalar arasında, müşteri hizmetleri temsilcilerinin ilgili ve bilgili, aynı zamanda çözüm odaklı anlayışlı hizmet şekilleri bulunmaktadır. Bu kapsamda bir hizmet almayı düşünüyor iseniz ve piabet yetkililerine nasıl ulaşırım? Sorusunun cevabını araştırıyor iseniz, karşınızda sitenin farklı iletişim seçeneklerinin yer aldığını göreceksiniz. Bunlar elektronik posta, canlı destek, sosyal hesap gibi seçeneklerden meydana getirilmiştir.

Piabet Mail Adresleri

Piabet sitesine ulaşabileceğiniz, yetkililer ile irtibat kurabileceğiniz seçeneklerden bir tanesi, mail adresleri olarak belirlenmiştir.

Müşteri destek hizmetleri kapsamında; [email protected] adresinin geçerli olduğu,

Finansal işlemler konusunda; [email protected]  adresinin geçerli olduğu ve

Belge talepleri konusunda; [email protected] adresinin geçerli olduğu görülmektedir.

Piabet Sosyal Medya Hesapları

Site hakkındaki her türlü güncellemeyi, bilgilendirmeyi, duyuruları takip etmek amacıyla kullanabileceğiniz seçenekler arasında, sosyal medya uygulamasının bulunduğu da görülmektedir. Bu konuda 3 farklı kanal tercih edilmiştir. Yeni giriş adresi ve benzeri güncellemelere hızlı bir şekilde ulaşmak için, Facebook hesaplarını kullanabilirsiniz, YouTube hesaplarını kullanabilirsiniz, Twitter hesaplarını kullanabilirsiniz.

Piabet Canlı Destek

Piabet yetkililerine nasıl ulaşırım? Sorusundaki en önemli iletişim kanalı, hiç şüphesiz ki, canlı destek hattı olacaktır. Canlı destek ana sayfanın en alt bölümünde, mavi, beyaz renkli bir buton aracılığı ile meydana getirilmiştir. 24 saat boyunca çevrim içi müşteri hizmetleri temsilcisi bulunmaktadır. Türkçe görüşme yapma imkanının sağlandığı bu bölüm ile irtibat olabilmeniz için, adınız ve kullanıcı adınız ile birlikte elektronik posta adresinizi ilgili bölümlere yazmanız gerekecektir.

Görüşmeye başlamadan önce, ürün hizmeti ifadesinin altında bulunan para yatırma ve para çekme ile bonus ve genel bilgi şeklindeki kategorilerden bir tanesini de tercih etmelisiniz. Yukarıda bahsedilen seçeneklerin yani sosyal medya hesaplarının mail adreslerinin ya da canlı destek hattının kullanılması ile birlikte, her türlü yardım talebinin gündeme getirilmesi söz konusudur. Ayrıca bulunuyor ise, beklentilerinizi, kişisel önerileri, görüşleri siteye iletebilirsiniz. Bir olumsuzluk ile karşılaşılması durumunda, piabet şikayet konularını da çözüme kavuşturmak amacı ile mail adresleri üzerinden ya da canlı destek hattı üzerinden müşteri temsilcisine bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir